Návod jak si zkalibrovat monitor
Popis kalibrační fotografie   Kalibrační FOTO
Zvětšení fotografie
(800 x 544), (1024 x 696), (1280 x 870)

Pozadí snímku – jde o plynulý přechod s neutrální šedou. Při zobrazení ve vašem grafickém editoru by neměl by neměl obsahovat barevné nádechy.
Levý sloupec - přechod odstínu by měl obsahovat plynulý přechod od "absolutní" bílé až po "úplnou" černou
Pravý sloupec - barevná škála by měla být subjektivně porovnávána s barvami na kalibrační fotografii kterou jste obdrželi v našem fotolabu.


POSTUP PŘI KALIBRACI VAŠEHO MONITORU

Pokud si chcete být jisti, že fotografie které nejprve upravujete na svém PC a poté předáváte do našeho fotoateliéru ke zhotovení na digitálním minilabu budou barevně v pořádku, je nutné zkalibrování Vašeho monitoru na výstup našeho digitálního minilabu. Jinak se může stát, že zhotovené fotografie budou vypadat jinak, než jste je viděl zobrazené na Vašem monitoru. Kalibraci monitoru lze provést několika způsoby. Nyní Vám popíšeme postup dvou základních způsobů kalibrace monitoru.

 • Ovládacími tlačítky monitoru 
 1. uložte si soubor s názvem " kalibracni foto_00X.jpg" (vyberte si z velikostí pod ukázkou nahoře) do Vašeho PC
 2. spusťte program ve kterém upravujete své fotografie
 3. v tomto programu otevřete soubor s názvem " kalibracni foto_00X.jpg", který jste si uložili do svého PC
 4. upravte osvětlení místnosti, tak jak jste zvyklí při úpravě svých fotografií na PC. Před úpravou by měl být monitor alespoň půl hodiny zapnutý (toto neplatí pro LCD monitory).
 5. úpravou barev, jasu a kontrastu Vašeho monitoru sjednoťte podání zobrazeného kalibračního obrázku na monitoru s kalibračním obrázkem na předloze (fotografii z našeho minilabu). Instrukce na úpravu barev, jasu a kontrastu monitoru najdete v návodu k obsluze Vašeho monitoru.
 6. podání pleťového odstínu má vždy přednost před jinými barvami či odstíny.
 • Softwarem Vaší grafické karty

Protože každá grafická karta má své nástroje na úpravu (kalibraci) monitoru a jednotlivé postupy se mohou lišit, uvádíme dále pouze obecné kroky při kalibraci a tak se řiďte pokynů průvodce kalibrací vašeho softwaru.. 

 1. postupujte dle bodu 1 až 4  u předcházející kalibrace
 2. spusťte program pro kalibraci monitoru
 3. okno ovládacích prvků kalibračního nástroje posuňte co nejvíce k okraji monitoru tak, aby Vám nezakrýval zobrazený kalibrační obrázek.
 4. posuvníky (křivky) jednotlivých barevných kanálů upravte tak, aby kalibrační obrázek zobrazený na monitoru se co nejvíce podobal kalibračnímu obrázku na fotografii.
 5. podání pleťového odstínu má vždy přednost před jinými barvami či odstíny.
 6. nastavení uložte.